березня

28

Четвер

Маневицька районна газета "Нова доба"

Офіційні вітання

Останні коментарі

Згідно з Указом Президента України "Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації", підписаного 26 серпня 2016 року, та з метою визнання вагомого внеску протестантських церков і релігійних організацій в розвиток релігійної, культурної і соціальної сфери України, вияву поваги до їхньої ролі в українській історії та становленні незалежної держави в Україні заплановано ряд заходів з відзначення цієї важливої події. Зокрема в Маневичах такий захід відбувся 2 листопада у залі  райдержадміністрації.

 

- Гадаю, сьогодні ми багато почуємо про те, яким чином процес Реформації вплинув на розвиток європейського сус­піль­ства, в тому числі і україн­ського, дізнаємось, що нас очікує в майбутньому, - зазначив голова  РДА Андрій Линдюк, розпочинаючи роботу інформаційно-просвітницького форуму.

Що ж таке власне Реформація, її вплив на різні сфери життя  і чому відзначення 500-річчя має велике значення для європейців, присутні мали змогу дізнатись із презентаційного відеоролика "Друга хвиля Реформації".

Окремі питання щодо передумов Реформації у вступному слові озвучив ректор Рівненської духовної семінарії ХВЄ Олександр Третяк: "Можливо, хтось подумає, що Реформація торкається виключно церкви, то це не так. 500 років тому  реформаційні процеси дуже потужно вплинули на становлення економіки, національної ідентичності, в тому числі і мовної. Цим подіям передувала постать видатного діяча, професора богослов'я Мартіна Лютера, який читаючи Євангелію розумів, що щось не так із церквою. Він хотів привнести до церковної традиції елементи, які вкрай необхідні і описані у Євангелії. Біблію тоді у Німеччині ніхто не читав, бо вона була написана давньою латинською мовою".  

У тогочасній Німеччині, яка була роздроблена на певні частини, існувало 16 мовних діалектів. Після Реформації німці отримують переклад Священного Письма на німецькій мові, що стало запорукою об'єднання народів. Зовсім скоро там скоротився мовний  ряд  до 3-х діалектів і німці стали краще розуміти одне одного, читаючи Біблію. 

В одному ряду із всіма відомими символами України, як вважає директор культурно-археологічного центру "Пересопниця", заслужений працівник культури України Микола Федоришин, стоїть Пересопницьке Євангеліє, на якому здійснюють присягу на вірність українському народові всенародно обрані президенти. Цю книгу директор називає спільним продуктом загальної Реформації, адже наші пращури русини-українці теж жили і творили в процесі тієї Реформації, а не були відірваним народом. Якби сьогодні не було перекладів, не було національно-культурного відродження ХVІ століття, епохи національного ренесансу, хто знає, ким ми були б, якою нацією нас би називали, бо, на жаль, зникають і нації, і цілі країни. Але сьогодні ми маємо власну мову, культуру. А передувало цьому бажання княгині Анастасії Заславської перекласти канонічний текст Четвероєвангелія на староукраїнську мову, в результаті чого й було створене Пересопницьке Євангеліє.

Як Реформація вплинула на становлення сучасної медицини, розповідала лікар-анестезіолог Алла Шелестовська. Якщо в середньо­віччі медицина не була відокремлена від окультних медичних обрядів, то про яку медицину взагалі можна було говорити. Основними причинами захворювань вважали вчинення грішних вчинків та покарання від Бога. Хвороба сприймалася як одержимість нечистими силами та наслідок дій надприродних сил, прокльонів, вроків. Люди вірили різним святим, які "спеціа­лізувалися" на своїх захворюваннях. Люди купували індульгенції і надіялись, що колись вилікуються. Порятунок від страждань шукали в різних амулетах, використовували кровопускання, заклинання тощо. Реформація поклала край цьому невігластву і дала початок науковому обґрунтуванню розвитку медицини. 

Про вплив Реформації на економіку говорив доктор філософії в економіці Валерій Гребенюк. За словами вченого, в країнах, де  500 років тому відбувався процес Реформації, сьогодні найвищий у світі рівень добробуту. Тож завдання українців - думати про те, з чим ми підемо у майбутнє і що найкраще візьмемо з досвіду провідних країн, які пройшли шлях Реформації. Адже чітко прослідковується зв'язок релігії з економікою. Доведено, що чим більше населення відвідує храми, читає Біблію, навчає дітей Божим істинам, тим більший ВВП на душу населення має країна.

З нагоди відзначення 500-річчя Реформації голові РДА Андрію Линдюку та голові районної ради Анатолію Мельнику гості  із Рівненщини подарували книги "Реформація. Успіх Європи і шанс для України", а також по примірнику Пересопницького Євангелія. Для присутніх пісенні композиції релігійного спрямування дарував волинський гурт "Левит". 

На завершення мав слово пресвітер церкви ХВЄ "Вефіль" у Маневичах Анатолій Тарасюк, який запросив усіх присутніх до спільної молитви.

Голова районної ради Анатолій Мельник щиро подякував організаторам форуму - релігійній громаді ХВЄ та Церкві Адвентистів сьомого дня, а також гостям із Рівненщини.

Сергій ГУСЕНКО.

You have no rights to post comments

Дзвоніть, пишіть, заходьте.

Редактор - (03376) 2-11-44
Заступник редактора, зав. відділом соціальних проблем, бухгалтер - 2-19-17
Зав. відділом інформації - 4-06-46
Оголошення, реклама - 2-15-74.
E-mail: manev_gazeta@ukr.net
Адреса: 44600, смт Маневичі, вул. Незалежності, 14.

Люди рідного краю

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua