травня

25

Субота

Маневицька районна газета "Нова доба"

Офіційні вітання

Останні коментарі

Останнім часом в Маневицькому держлісгоспі збільшилися площі всохлих соснових насаджень. І цьому явищу є наукове пояснення.  На думку науковців і лісівників, основною причиною всихання соснових насаджень в умовах україн­ського Полісся є ураження їх верхівковим короїдом та трахеомікозом хвойних порід, масовий розвиток яких спричиняють високі літні температури повітря протягом останніх років і викликана цим фактором засуха.

 

 Земля втратила дуже багато води. У нас фактично не стало боліт. А ліс, як живий організм, відчуває нестачу води дуже тонко. В таких умовах він практично неспроможний боротися з комахами-шкідниками. Виникає питання: до 2014 року короїд у лісах теж був, але чому саме зараз ситуація стала такою критичною? Звичайно, всихання були, але не в таких обсягах. Нині, в зв'язку зі зміною кліматичних умов, ліс дуже ослаблений. Вже із середини  квітня короїд починає активне заселення сосни  і йому вистачає лише одного місяця,  щоб убити дерево. Така ситуація ускладнюється з року в рік. Ліс ослаблюється після кожного посушливого літа.

Біологічно хвойні дерева в здоровому стані здатні самотужки боротися із шкідниками, які їх атакують. І цей механізм полягає в тому, що на місці пошкодження дерева комахою негайно виділяється живиця, яка блокує місце її "атаки". При дефіциті води дерева ослаблюються, і, якщо шкідників багато, дерево не встигає блокувати пошкодження комахами. У такому випадку  масовий напад дозволяє короїдам долати захист навіть найбільш життєздатних дерев.  Крім того, у період тиші ми всі рубки зупиняємо. А це, як кажуть,  якраз на руку жуку-короїду, тому  що виліт починається при температурі 16 градусів тепла, а "працювати" він починає за стійкого підвищення температури ще на  6 градусів. Через 3-4 тижні короїд залишає відпрацьоване дерево і мігрує на інші дерева. Відтак, тільки за минулий рік шкідником в угіддях ДП "Маневицький лісгосп" знищено 1128 га лісу.

Це питання протягом кінця 2015 р. та початку 2016 р. вивчалось Українським науково-дослідним інститутом лісового господарства ім. Висоцького, а саме його поліським філіалом, який розташований в м. Житомир. Дослідження проводила група науковців на чолі з кандидатом наук В.О. Бородавкою. В результаті досліджень, науковці прийшли до висновку, що основним шкідником, який вражає дерева, на даний час є саме верхівковий короїд, а за ним ідуть вторинні,  в т.ч. шестизубий короїд, який пошкоджує найбільш цінну частину стов­бура з низу до верху у зоні товстої кори, та ще, до речі, переносить спори грибів,  саме вони у результаті пошкоджень шкідника потрапляють в дерево і викликають захворювання дерев мікозами, тобто "закупорку судин", в результаті чого деревина "синіє". Торік на базі ДП "Маневицьке лісове господарство" проходив науково-практичний семінар, де всім присутнім, у тому числі і представникам влади,  було показано "механізм" всихання дерев, продемонстровано шкідників, які є першопричиною враження дерев. Після цього провели облік "вогнищ" враження із нанесенням їх на картографічні матеріали та надіслали до свого галузевого управління. На превеликий жаль, застосувати хімічний метод боротьби не вдасться, оскільки він неефективний,  бо дані шкідники не харчуються хвоєю дерев, а м'яким камбіальним шаром, який розміщений між корою дерева і самою деревиною, порушуючи при цьому "кровообіг" дерева. Тому обприскування не дасть бажаного результату, а призведе лише до хімічного "отруєння" території,  хімікати ж  потраплять на ягідники та грибниці.

Найефективнішим методом боротьби зі шкідником на даний час є проведення СОЗ (санітарно-оздоровчі заходи), а саме:  суцільної рубки "вогнища" шкідника з утилізацією (спалюванням)  порубкових решток, які, зазвичай, заселені короїдом. А час не терпить. Даний шкідник поводить себе дуже агресивно. Я особисто помітив, що є місця, де протягом 1,5-2 місяців здорове насадження гине повністю.

  Тому, чекаючи дозволу на проведення рубок, ми тим самим сприяємо поширенню цієї напасті на  нові території. Акти проведення суцільних санітарних рубок підписуються у сільських радах. Будь-яка людина може побачити, що і де рубається,  також  усі охочі  можуть поїхати і подивитися, навіть вийти з лісівником на відводи. На місці хворих деревостанів треба висадити новий, менш вразливий до хвороб ліс. 

Нині над цим і працює колектив ДП "Маневицький лісгосп", адже ліс має бути найбільш прив'язаний до природнього середовища. Тому ведення лісового господарства має максимально бути наближеним до природнього, як в країнах Європи. Краще, ніж природа, ніхто не створить.

Віталій ПАЩУК, 

головний лісничий

                                                                                                                                                                              ДП "Маневицьке ЛГ".

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Дзвоніть, пишіть, заходьте.

Редактор - (03376) 2-11-44
Заступник редактора, зав. відділом соціальних проблем, бухгалтер - 2-19-17
Зав. відділом інформації - 4-06-46
Оголошення, реклама - 2-15-74.
E-mail: manev_gazeta@ukr.net
Адреса: 44600, смт Маневичі, вул. Незалежності, 14.

Люди рідного краю

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua