грудня

14

П'ятниця

Маневицька районна газета "Нова доба"

Офіційні вітання

Останні коментарі

Пріоритетна мета української системи освіти - створення умов для розвитку та самореалізації кожної особистості як громадянина України, формування покоління, здатного навчатися впродовж життя, створювати й розвивати цінності громадянського суспільства. В рамках децентралізації реформа освіти була визначена урядом як основна серед решти реформ в Україні в 2016 році. Тому створення високоефективної системи якісної освіти - об'єктивна вимога часу. А це можливо лише за умови якісної освіти та тісної взаємодії усіх її ланок: дошкільної, середньої та позашкільної  освіти.

 

ДОШКІЛЬНА ОСВІТА

Дошкільні заклади давно стали предметом гордості будь-якої території села чи селища. Їх наявність говорить про добробут населеного пункту і перспективу розвитку. Мережа дошкільних навчальних закладів в цілому відповідає потребам  громади району.

Функціонують в районі 27 закладів (24-ДНЗ, 3- у складі НВК). Потужність дошкільних навчальних закладів району становить 1444 місця. Середній районний показник чисельності дітей у дошкільних навчальних закладах із розрахунку на 100 місць становить 102 дитини. В квітні 2016 року  відкрита додаткова група в ДНЗ с. Велика Яблунька. З цією метою були залучені кошти  з районного бюджету по зоні спостереження (230,8 тис.грн.), місцевого бюджету Довжицької сільської ради (40,138 тис. грн.). 

Дошкільну освіту в закладах району здобуває 1575 дітей, у тому числі 1535  віком від трьох до шести (семи) років.

У районі охоплено 100% дітей старшого дошкільного віку підготовкою до навчання в школі. Найпоширенішими формами здобуття дошкільної освіти дітьми 5-го віку є дошкільні навчальні заклади - 458 дітей (60%), групи при загальноосвітніх школах - 249 дітей (32%), позашкільний заклад "Маленька школа"- 62 дітей (8%), яка успішно діє при Центрі творчості дітей та юнацтва і користується авторитетом.

ЗАГАЛЬНА  СЕРЕДНЯ  ОСВІТА

Освітня галузь особлива в усьому, навіть у тому, що підсумки року ми проводимо двічі: за навчальний рік та календарний.

2016 рік став переломним в загальній середній освіті за останні два десятки років. За десять років кількість дітей зменшилась більше, ніж на 2 тис. учнів, а мережа навчальних закладів лишалась незмінною. Вимога часу в рівному доступі до якісної освіти для кожного школяра поставила нас перед складним питанням: оптимізація малокомплектних шкіл. Рішенням районної ради було закрито загальноосвітні школи І ступеня сіл Калинівка та Нічогівка (діти продовжили навчання в ЗОШ І-ІІІ ст. сіл Рудники та Красноволя). Розпорядженням голови РДА призупинено діяльність ЗОШ І-ІІ ст. с.Новосілки, оскільки станом на 31 серпня контингент учнів становив 23 школярі, які  продовжили навчання у ЗОШ І-ІІІ ст. с.Старий Чорторийськ.

 Школа - це насамперед учні. Так, станом на 1 вересня 2016 року охоплено навчанням 7634 дітей та підлітків шкільного віку, що в порівнянні з минулим роком лише на 14 школярів більше, а мережа становила 51 загальноосвітній заклад.

Великим досягненням і, не побоюсь сказати, перемогою, є утворення опорного закладу навчально-виховного комплексу "Колківська ЗОШ І-ІІІ ст.-ліцей", до складу якого уві­йшло 5 філій: ЗОШ І ступеня сіл Семки та Новоукраїнка, ЗОШ І-ІІ ст. сіл Ситниця, Старосілля, Розничі. Мета утворення опорного закладу -  створення єдиного освітнього простору даного закладу, зміцнення матеріально-технічної бази в цілому та особливо - навчальних кабі­нетів, забезпечення комп'ютерною технікою та реалізацію енергозберігаючих технологій. Загалом на оснащення опорного закладу з державного бюджету використано 3 444 342 грн., тому в одному з наступних номерів  ми дамо більш детальну інформацію щодо переваг та перспектив утворення опорних шкіл, що, сподіваємось, стане стимулом утворення даних закладів на території нашого району.

РОБОТА З ОБДАРОВАНИМИ ДІТЬМИ

Індикатором практичного застосування життєвих компетенцій є здобутки дітей в олімпіадах і конкурсах.

У відділі освіти та школах району створений інформаційний банк "Надія Волині", який сприяє пошуку обдарований дітей і організації роботи з ними. В ньому нараховується  380 учнів. З листопада по грудень 2016 року відбувався ІІ (районний) етап Всеукраїнських олімпіад, в якому взяло участь 749  учнів з 18 предметів. За результатами ІІ етапу олімпіад 280  учнів 6-11 класів стали переможцями. Найбільшу кількість призових місць здобули учні із загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів: навчально-виховного комплексу "Маневицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2-гімназія імені А.П.Бринського"- 45,  загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 смт Маневичі імені Андрія Снітка - 40, опорного закладу навчально-виховного комплексу "Колківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей" - 37, ЗОШ І-ІІІ ст. с. Будки - 17, ЗОШ І-ІІІ ст. с. Цміни - 14.

В обласному етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад ми вибороли 23 призових місця. З інформатики та інформаційних технологій учні нашого району представлятимуть область на Всеукраїнському етапі олімпіад.

Проект "Обдаровані діти" реалізується через науково-дослідницьку роботу у секціях районної філії Волинської області Малої академії наук. У районі функціонує 30 секцій, в яких займається 360 слухачів.

Юні обдарування постійно беруть участь, є переможцями та учасниками  різноманітних конкурсів різного рівня. Підсумком став  фестиваль "Сузір'я 2016", де були нагороджені грамотами, подяками, подарунками учні, педагоги та батьки. 

ПОЗАШКІЛЬНА  ОСВІТА

Особливу роль у сучасному освітньому просторі відіграють позашкільні навчальні заклади, що створюють умови для реалізації дитиною власної освітньої траєкторії, сприяють індивідуальному розвитку особистості школяра, його талантів і нахилів.

У ЦТДЮ з 1.09 2016 року  у 87 гуртках за 8-ма напрямками навчалось  1677 дітей. Гуртки працювали на базах  20 загальноосвітніх шкіл  району.

Хореографічному колективу "Калинонька" (керівник Лугова Н.С.) у серпні  2016 року присвоєно почесне звання "Зразковий художній колектив". І на даний час в ЦТДЮ працює 5 колективів із  званням "зразковий".

Наші вихованці є активними учасниками, призерами та переможцями різноманітних конкурсів, фестивалів та змагань. Лише в обласному етапі у 77-ми конкурсах взяли участь 802 школярі, з них - 84 призери та переможці. На всеукраїнському рівні серед 114 наших учнів - 25 стали переможцями та призерами.

Важливу роль у позашкільній освіті належить ДЮСШ. У цьому ще донедавна навіть  не потрібно було нікого переконувати. У спортивній школі займається 589 учнів з усього району. І, знову ж,  зазначена  результативність говорить сама за себе. Наші спортсмени протягом року  захищали честь району у 36 змаганнях з різних видів спорту на обласному та всеукраїнському рівнях. У 22 змаганнях стали переможцями та призерами.

МЕТОДИЧНА  РОБОТА

Сучасне життя змінюється дуже швидко. Напевно, одна з професій, фахівці якої мають змінюватись одночасно з нею, - це професія вчителя. Неможливо якісно провести реформу середньої школи, якщо вона не супроводжуватиметься зміною підходів до підготовки вчителя. Лише компетентний учитель може виховати сучасну особистість, тобто соціально-адаптованого та конкурентоспроможного випускника. Необхідність змін у підготовці вчителя відповідає викликам часу. Сьогодні потрібні педагоги, які позитивно сприйняли б зрушення, що відбуваються в освіті, адаптувалися до них, трансформували в собі нову освітньо-світоглядну парадигму.

Найбільш вагомим визнанням серед педагогів є  перемога в конкурсі "Вчитель року". За підсумками 2016 року Садовий Микола Віталійович - вчитель історії  НВК "Колківська ЗОШ І-ІІІ ступенів-ліцей" став лауреатом обласного етапу конкурсу. Каращук Наталія Валеріївна здобула перемогу у номінації "Кращий молодий вчитель курсів духовно-морально спрямування". Климук Наталія Валеріївна  посіла ІІ місце в обласному, а у Всеукраїнському етапі конкурсу, який проходив у м. Острозі, зайняла почесне І місце. У І семестрі 2016-2017 н.р. даний конкурс проходив у  чотирьох номінаціях: "початкова  освіта", "біологія", "інформатика", "музичне мистецтво". Взяло участь 28 вчителів  із 19 загальноосвітніх шкіл району. Переможцями конкурсу стали Метенчук  Валерій Іванович - вчитель інформатики  ЗОШ І-ІІІ ст. №1 смт Маневичі імені Андрія  Снітка  у номінації "Інформатика" та Ліщук  Тетяна  Іванівна - вчитель початкових класів  ЗОШ І-ІІІ ст.  с.Комарове  у номінації "Початкова  освіта".   В обласному етапі конкурсу Метенчук Валерій Іванович виборов І-ше місце.

Результатом упровадження інноваційних педагогічних технологій в управлінську діяльність, навчально-виховний процес є участь   педагогічних працівників у конкурсі "Творчі сходинки педагогів Волині". На районний етап конкурсу було представлено 82  роботи  із  38 шкіл   та  Центру  творчості  дітей  та  юнацтва.  Виставка  проходила  у 4 номінаціях: "природознавство", "математика", "управління  навчальними  закладами", "освіта  дітей з особливими  потребами". Чотири роботи  наших педагогів відзначені на обласному рівні.

ІНФОРМАТИЗАЦІЯ

Бачення сучасної школи - це повноцінна діяльность в умовах інформаційного суспільства. Електронна статистична звітність, електронна атестація педагогічних працівників, он-лайн реєстрація та підготовка випускників до ЗНО, дистанційне навчання і ще багато інших можливостей відкривають перед нами інформаційні технології. Проте, крім нових комп'ютерів, придбаних для опорного закладу,  та тих,  які надійшли за державні кошти відповідно до угоди між Урядом України та Урядом Китайської Народної Республіки ( 49 шт, 4-ри комп'ютерних класи, ЗОШ І-ІІІ ст. с.Рудники та № 1 смт Маневичі імені Андрія Снітка, НВК "Маневицька ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 - гімназія ім. А. П. Бринського" та ОЗ НВК "Колківська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. - ліцей"), решта комп'ютерів у навчальних закладах мають термін експлуатації більше 7 років. Тому питання інформатизації наших закладів є одним із основних пріоритетних напрямків розвитку освітньої галузі.

А невирішених питань лишається багато. Найбільш  актуальне з них - матеріально-технічне забезпечення. Утримання шкіл донедавна та великою мірою й тепер - це вирішення так званих форс-мажорів: рятуємо, вирішуємо щось десь на випередження, а так хочеться спланувати, збагачувати, забезпечувати в повній мірі усім необхідним. Найбільш переконливими лишаються цифри. Тому пропонуємо для порівняння: 2014 рік - 767556.52 грн.; 2015 рік - 4327329.18 грн.; 2016 рік - 11420452.11 грн. з них -  3160000.00 грн. (співфінансування на 4 шкільні автобуси).  В даному випадку кошти зазначені без обов'язкових призначень на енергоносії, брикети, паливно-мастильні матеріали, водопостачання та водовідведення, інтернет тощо.

Вже  з 2015, а особливо у 2016 році, почалися зміни. За ініціативи голови райдержадміністрації Андрія Линдюка були закуплені телевізори, шкільні дошки, а також  - спортінвентар, папір офісний, лампочки, крейда, миючі та дезинфікуючі засоби, меблі та комплекти постільної білизни для  пришкільного інтернату ОЗ НВК "Колківська ЗОШ І-ІІІ ступенів-ліцей". Чотири нові шкільні автобуси, які ми отримали в кінці року, свідчать про те, що освітяни не лишаються сам на сам зі своїми проблемами, а вирішення їх є спільним питанням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

 Висловлюю щиру вдячність усім освітянам за творчу і сумлінну працю. Сподіваюся, що набутий досвід забезпечить успішну практичну реалізацію нових завдань розвитку освіти району.

Валентина КНИШ,

начальник відділу освіти Маневицької РДА.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Дзвоніть, пишіть, заходьте.

Редактор - (03376) 2-11-44
Заступник редактора, зав. відділом соціальних проблем, бухгалтер - 2-19-17
Зав. відділом інформації - 4-06-46
Оголошення, реклама - 2-15-74.
E-mail: manev_gazeta@ukr.net
Адреса: 44600, смт Маневичі, вул. Незалежності, 14.

Люди рідного краю

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua