липня

Неділя

Одним із найдавніших сіл Волині є Городок, який в давнину називали Чернечгородок. Саме від цього села походить село Маневичі, нині Прилісне. Перша писемна згадка про село відноситься до 1545 р.,  коли в описі Луцького замку зазначено, що в Чернечгородку і його присілку Маневичі нараховується 21 двір. Походження назви села пояснюється по-різному.

Дослідник волинських топонімів В.Ф.Покальчук вважав, що назва походить від німецького кореня "манн", тобто васал-землевласник підлеглий магнатові. Поселення перебувало у віданні васала і спочатку називалось Манев, потім видозмінилось у Маневичі. Знавець географічних назв Юрій Кругляк, який у 1972 році побував у селищі  Маневичі, висловив припущення, що назва походить від слів "манити", "вабити". Не відкидаючи твердження учених мужів, переконаний, що назву село одержало від місцевого люду, адже назви урочищ, місцевостей, сіл, річок завжди пов'язані з  людською діяльністю або подіями.

За давнім переказом, на схід від Чернечгородка за річкою постійно табором стояли цигани. Вони вирушали до села, щоб обміняти  ковальські вироби на харчі та одяг, ворожили на картах, виманювали за це гроші, або навіть обкрадали. Коли вони наближались, жителі попереджали один одного: "Мановці йдуть". Назва мановці закріпилась за першими поселенцями за річкою, які селилися тут через родючість прибережного грунту. Сюди, як свідчить переказ, почали виселяти і жителів Городка, які вчиняли лихі дії, кражі та обман, кажучи, щоб ішли  жити до мановців. Тому поселення, яке виникло за річкою, і стали називати Мановичі. У побутовій мові навколишній люд так називав це село навіть до 1964 року. Однак в офіційних документах за російським зразком село іменувалось Маневичі.

За інвентарною реформою 1847-1848 років, яку провів царський уряд, орні землі, сіножаті та  пасовища були поділені для селян як поблизу села,  так і далеко за її межами, бо основна частина земель поблизу села була у поміщиків. Наді­ли селян були на території сучасного селища Маневичі, урочище носило назву Повстяниця і тягнулось під Оконськ. Такі наділи були і в урочищі Бір, що на захід до Черевахи. Обробляти землі, заготовляти сіно та збирати врожаї селяни їхали сюди сім'ями на багато днів. Тому на таких наділах будувались  невеличкі будівлі для проживання, клуні для зберігання врожаю і сіна, хліви або загорожі для худоби, де вона перебувала ціле літо.

У зв'язку з початком прокладання  в 90-х роках ХІХ ст. колії Ковель-Сарни та будівництвом станції і складів маневицькі селяни стали тут першими робітниками. Вони наймались корчувати ліс, возити підводами землю для насипання валу під колію, будматеріали та шпали.

Поява постійної роботи спонукала окремих селян переселятись. Першими переселенцями стали сім'ї Верешків та Мамоніків. Саме через те, що тут проживали і працювали переважно вихідці з села, станцію також стали звати Маневичі.

10 березня 1902 року через смт Маневичі було відкрито рух поїздів. В 1906 році  тут проживало 127 осіб, разом з декількома бараками для робітників нараховувалось 16 будинків, що переважно були переселенськими.

За три кілометри на північ почав працювати цегельний завод, цегла якого йшла на будівництво вокзалу та складів і будівель для персоналу залізниці. Ще й до цього часу на місці, де працював завод, збереглись великі ями, де  видобували глину, а урочище носить назву "Цегельня". З відкриттям тартаку, що був на місці сучасної виправної колонії, та подальшим будівництвом пристанційних споруд, кількість населення починає збільшуватись. Станція офіційно стала носити назву Маневичі, яку називали так, роблячи наголос на другому складі, а село Маневичі на третьо­му складі. Вперше районним центром Маневичі стали в січні 1940 року, коли з приходом радянської влади було утворено Волинську область в складі 30 районів. Станція і село мали однакові назви, тому часто виникала плутанина у  поштовому зв'язку, коли вказувалось лише слово "Маневичі".

Після війни до селища переселилось чимало жителів села, які мали тут роботу. До цього часу по вулиці 100-річчя Маневич, між магазином "Господар" та кафе стоїть будинок хуторянина Глущика Григорія, який, не бажаючи вступати в колгосп, перевіз свою хату в райцентр. До речі, в цій хаті в 1946-1959 р.р. містилась початкова школа на хуторі Вістрів.

У 1964  в області проходило масове перейменування населених пунктів. Керівництво Ківерцівського району (тоді був укрупнений з 4-ох районів) запропонувало жителям змінити назву села. Допоки в селі йшла дискусія, чому треба перейменовувати  село, а не райцентр та яку вибрати нову назву селу, з Ківерець повідомили, що село перейменоване на Прилісне. Селяни сприйняли нову назву як необхідність, але з образою, що їхньої  думки ніхто не питав. Нова назва прижилась швидко, молоде покоління сприймає назву як доречну, бо село дійсно знаходиться біля лісів. Старше покоління все-таки називає інколи себе мановцями, ностальгуючи за давньою назвою.

Дуже хочеться через газету дізнатись, хто був автором нової назви села, щоб внести його ім'я в історію села.

Незважаючи на перейменування, прилісненці горді тим, що віддали свою правічну назву райцентру, і відчувають родинний зв'язок з ним. Дуже хотілося б, щоб Маневичі і Прилісне обмінювались делегаціями на відзначенні своїх храмових свят. Адже Маневичі святкують день селища першого дня Трійці, а Прилісне другого дня. Годилося б проводити і інші спільні свята, бо ми ж близька рідня. Надіюсь, що наші селищний і сільський голови започаткують це.

Тож з гарним 125-річним ювілеєм, наші близькі і такі історично рідні Маневичі! Особливе родинне вітання шлемо своїм землякам-мановцям, яких нині так багато проживає в Маневичах.

Михайло РОМАНІК,

голова ветеранської організації, краєзнавець, с. Прилісне.

Захисний код
Оновити