жовтня

23

Вівторок

Маневицька районна газета "Нова доба"

Офіційні вітання

Останні коментарі

Із знахідкою, яка вразила науковців не однієї країни, – маневицьким човном-моноксилом – нещодавно мали змогу ознайомитися  старший науковий співробітник Інституту археології Національної академії наук України, кандидат історичних наук Андрій Петраускас та краєзнавці Житомирщини. Вони завітали на Маневиччину на запрошення директора Маневицького РМГО «Інститут підтримки та розвитку громадських ініціатив" Анатолія Романюка та начальника відділу культури РДА Ігоря Дерлюка.
- Артефакт дійсно вражає, - відзначив при розмові із місцевими журналістами Андрій Петраускас. – Це рідкісна знахідка, яка, до того ж, добре задокументована, є фото-фіксація її місцезнаходження. Слід  віддати належне всім, хто причетний до можливості споглядати, вивчати цей унікум, всім, хто взяв на себе нелегку матеріальну, моральну, юридичну ношу. Адже, ніде правди діти, чимало нині пам’яток архітектури безслідно зникають, «засвічуючись» згодом у приватних колекціях.
При зустрічі із головою райдержадміністрації Андрієм Линдюком та головою райради Анатолієм Мельником науковець зазначив, що інститут археології надасть усі необхідні висновки, аби на офіційному рівні можна вирішувати питання реставрації, зберігання унікального човна, здобувати європейські гранти. Питання збереження унікального човна-довбанки незабаром буде розглядатися на одній із сесій районної ради. Відділом культури РДА вже замовлена проектно-кошторисна документація для реконструкції Маневицького краєзнавчого музею, де й розміщуватиметься артефакт, який нині знаходиться в одному з приватних приміщень.
На думку науковця, дослідження цього старовинного експонату дозволить більше дізнатись про давню історію України, коли прокладались водні торгові шляхи, здійснювались походи, в яких основним транспортним засобом був човен-довбанка. Андрій Петраускас також підкреслив, що усі консерваційні роботи проводяться належним чином.
Була висловлена цікава версія, що знайдена довбанка була заготовкою,  основою для виготовлення човна типу чайка або лодія (від слова «колода»). В такому стані, як він є нині, човен нестійкий, не пристосований для довготривалого плавання. Саме такі заготовки переплавляли до Дніпра, де закуповувались і дороблялись шляхом нарощування бортів та встановлення вітрил. І вже після цього човен міг вирушати, наприклад, до Балтійського моря чи Чорного, до Стамбула чи Константинополя.
До речі, макети таких човнів, щоправда, не такої довжини, а шестиметрові, представник академії наук України виготовляє разом із членом національної Спілки краєзнавців України із Житомирщини Юрієм Халіманчуком. Виготовлені човни вдало пройшли випробування – були спущені на воду, пройшли по річці не один кілометр. Пан Юрій також підкреслив значення знахідки: «Це ще один доказ, що українці – прадавня нація, яка жила, творила, розвивалась. Звичайно, для проведення реставраційних робіт, а згодом і збереження безцінного експонату необхідно спеціальне приміщення. Це великі  затрати, і питання слід вирішувати із залученням коштів». Такої ж думки і директор Олевського краєзнавчого музею Анна Вжесінська, яка відзначила і унікальність артефакту, і чудові експозиції музейного закладу Маневиччини.
На завершення розмови директор Маневицького краєзнавчого музею Петро Хомич повідомив, що на археологічному форумі у Любліні, де були представлені археологічні знахідки Східної Польщі, Західної України та Білорусі, також відзначалась унікальність знахідки, яку, за радіовуглецевим аналізом  із достовірністю 95% науковці центру підводних досліджень університету Клайпеди та університету Вільнюса датують 1223-1295 роками. Наразі будемо очікувати заключення інституту археології  НАН України. Дякуючи за надану консультаційну допомогу, Петро Микитович відзначив, що ця співпраця буде корисною і для науковців, і для музею та громади.
Олена БИЧКОВА.
Фото автора та 
з архіву музею.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Дзвоніть, пишіть, заходьте.

Редактор - (03376) 2-11-44
Заступник редактора, зав. відділом соціальних проблем, бухгалтер - 2-19-17
Зав. відділом інформації - 4-06-46
Оголошення, реклама - 2-15-74.
E-mail: manev_gazeta@ukr.net
Адреса: 44600, смт Маневичі, вул. Незалежності, 14.

Люди рідного краю

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua