жовтня

23

Вівторок

Маневицька районна газета "Нова доба"

Офіційні вітання

Останні коментарі

4 квітня в Маневицькому краєзнавчому музеї розпочнуться краєзнавчі читання до столітніх подій на Червищанському плацдармі: «Перша світова війна. 1917 рік - Червищанський плацдарм», які продовжаться на території сіл Рудка Червинська та Тоболи Камінь-Каширського району.
У 2016 році минуло століття  від початку однієї із  найбільших військових операцій  Першої світової війни - Луцького (Брусиловського) прориву.  Незважаючи на те, що за десятки років  про цю відому  в  історії військову операцію  та її наслідки для війни у цілому написано  багато, але все ще залишаються недостатньо досліджені її сторінки. До таких подій слід віднести й кровопролитні військові дії влітку  та восени 1916 року вздовж річки  Стохід, на рубежі нинішніх Камінь-Каширського та Маневицького районів на Червищанському плацдармі. 
Червищанський плацдарм був  створений на початку липня 1916 року наступальними діями військ 3-ої російської армії під командуванням генерала Леша, яким протистояли союзні німецькі та австро-угорські війська з армійської групи генерала Хауера, і мав 8,3 км  в довжину та 3,2 км в глибину, а розміщувався у заплаві річки Стохід між селами Оленине та Тоболи. З території  плацдарму російська армія неодноразово здійснювала невдалі спроби наступу в напрямку міста Ковеля. У результаті цих кровопролитних боїв  обидві воюючі сторони зазнали значних втрат. 
Найстрашніші і найтрагічніші події тут відбулися  3  квітня 1917 року, коли внаслідок наступу союзних військ  із масованим застосуванням хімічних снарядів, плацдарм був  ліквідований. Під час відступу чимало воїнів знайшли також смерть у водах надзвичайно повноводного тоді Стоходу, оскільки переправи через ріку були в основному зруйнованими або затопленими. За деякими історичними джерелами, війська 3-ої російської армії, в складі  якої було  біля третини українців, зокрема і з Волині,  під час цього бою втратили більше 12 тисяч чоловік вбитими та зниклими безвісти і особливо багато в районі села Рудка-Червинська.
Значними були втрати і союзних військ, де в складі австро-угорської армії теж служили багато українців з Галичини та Закарпаття. Протягом 1920-х років  останки  загиблих тут  воїнів  були  перепоховані  на кількох навколишніх  військових кладовищах. 
5 липня 2016 року біля  Ново-Червищанського лісництва, до 100-ліття Луцького прориву, працівниками Маневицького держлісгоспу та Маневицького краєзнавчого музею безпосередньо на місці колишнього плацдарму було упорядковане  кладовище та встановлена інформаційна дошка з написом «На цьому місці поховано майже три тисячі воїнів, які загинули на Червищанському плацдармі у липні 1916 – квітні 1917 р.р. Вічна пам’ять воїнам Першої світової війни, які спочивають вічним сном у Волинській землі! Перехожий, зупинись і поклонися воїнам, які чесно виконували свій обов’язок».
Петро Хомич,
член Національної спілки краєзнавців України, 
директор Маневицького 
краєзнавчого музею.
 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Дзвоніть, пишіть, заходьте.

Редактор - (03376) 2-11-44
Заступник редактора, зав. відділом соціальних проблем, бухгалтер - 2-19-17
Зав. відділом інформації - 4-06-46
Оголошення, реклама - 2-15-74.
E-mail: manev_gazeta@ukr.net
Адреса: 44600, смт Маневичі, вул. Незалежності, 14.

Люди рідного краю

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua