березня

25

Понеділок

Маневицька районна газета "Нова доба"

Офіційні вітання

Останні коментарі

Найбільш небезпечними із шкідників для картоплярства є цистоутворюючі нематоди. Золотиста картопляна нематода – небезпечний карантинний організм, який паразитує виключно на рослинах родини пасльонових та здатний уражувати  коріння томатів і картоплі. На сьогодні вогнища золотистої  картопляної нематоди в Маневицькому районі  зареєстровані в 23 населених пунктах на 234 присадибних ділянках площею  108,21 га.
Розміри золотистої нематоди на картоплі неймовірно малі і непомітні для людського ока. При розгляді в мікроскоп можна виявити, що це черв’як до 2 мм завдовжки, має округлу форму золотого або коричневого забарвлення. Зараження коріння рослини відбувається після прикріплення до нього паразита, який викликає таку хворобу як глободероз.
При зараженні рослин картоплі глободерозом відразу помітна затримка росту, листя передчасно жовтіє. Майже відразу ж знижується кількість стебел на  кущі картоплі – частина в'яне, решта не виростає  до нормальних розмірів, гинучи на ранніх етапах. Бульби та квітки також не утворюються, або формуються занадто дрібними. Все це пов’язано з порушенням надходження води і мінеральних речовин через уражені корені.
Виявити картопляну нематоду можливо при уважному огляді кореневої частини куща картоплі під час цвітіння. На корінні неозброєним оком можна побачити безліч маленьких кульок - цист, які тримаються на корінні. Під час копання цисти відпадають у грунт. Виявити цисти можна при аналізі грунтових зразків.
Поширення картопляної хвороби відбувається зазвичай восени: саме в цей період самки нематод утворюють стійкі структури – цисти, які здатні переносити навіть найсуворіші умови і зберігатися до 10 років. Вони можуть випадково переноситися разом із залишками хворих рослин, а також з грудками землі, інструментами, дощовою водою і вітром.Найбільшу шкоду паразит наносить на присадибних ділянках при незмінній сівозміні картоплі.
Для обмеження поширення картопляної нематоди доцільно комплексно застосовувати карантинні, профілактичні, агротехнічні, біологічні та хімічні методи. Обов’язково потрібно дотримуватись сівозмін — картопля не повинна повертатися на попереднє місце раніше, ніж через чотири роки, попередньо вирощувати невразливі культури (бобові, злакові, олійні, зернові). Посадку картоплі проводити тільки нематодостійкими сортами - Пролісок, Доброчин, Слов’янка, Синевір, Водограй, Обрій, Альвара, Санте та ін.
На заражених площах слід вносити підвищені дози мінеральних добрив, своєчасно проводити знищення бур’янів, утримувати у відповідному стані тару, сільськогосподарський інвентар та техніку, вживати заходів щодо унеможливлення розповсюдження золотистої картопляної нематоди. Тільки за таких умов можна зменшити кількість життєздатних цист до незначної кількості і навіть зовсім ліквідувати вогнища цього шкідника.
Наталія Сачковська,
Зоряна Ліщук,
провідні спеціалісти 
ГУ Держпродспоживслужби
 у Волинській області. 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Дзвоніть, пишіть, заходьте.

Редактор - (03376) 2-11-44
Заступник редактора, зав. відділом соціальних проблем, бухгалтер - 2-19-17
Зав. відділом інформації - 4-06-46
Оголошення, реклама - 2-15-74.
E-mail: manev_gazeta@ukr.net
Адреса: 44600, смт Маневичі, вул. Незалежності, 14.

Люди рідного краю

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua