жовтня

23

Вівторок

Маневицька районна газета "Нова доба"

Офіційні вітання

Останні коментарі

У листопаді волинська делегація на чолі з начальником Волинського ОУЛМГ Олександром Кватирком перебувала у Фінляндії, де лісове господарство ведеться на досить високому рівні. Під час візиту волинські лісівники змогли побачити, як фінські власники лісів проводять рубки догляду і дізнатися про особливості заготівлі та реалізації деревини.     
Висока автоматизація лісогосподарських робіт
Як це відбувається, волинські лісівники змогли побачити у лісових масивах поблизу міста Іматра. На ділянці, де вік дерев становить 30 років, проводилося перше прорідження. Працював харвестер. Які дерева підпадають під вирубування, визначає водій, тобто надавач послуг. Вибирається найгірша деревина. Від цієї рубки цінні сортименти не отримуються. Ділову деревину, розповідають фіни, можна взяти вже від другої рубки (60 років) та безпосередньо від заготівлі стиглого лісу (80-100 років). Заготівля 1 куб. м деревини при такій рубці вартує 20-25 євро. Заробітна плата надавача послуг коливається від 2 до 4 тис. євро.
На запитання, якими критеріями керується водій харвестера при виборі дерев, котрі необхідно забрати, чоловік зазначив, що має «професійне око» та спеціальну середню освіту.
Машина, яка проводить рубки, в підсумку видає детальний звіт про об’єми та якість деревини. Надавачі послуг із заготівлі також забезпечують доставку деревини на верхній склад, тобто – до твердого покриття у лісових масивах. Рух деревини безпосередньо до переробника відбувається без додаткового обліку чи контролю – документами служить звіт, який видала машина в результаті проведення робіт. У Фінляндії не впроваджено електронного обліку деревини – там люди ментально не розуміють, навіщо стільки контролю, адже вони всі живуть у любові до лісу і намагаються лише примножити це природне багатство і, відповідно, заробити на його продажу (до речі, навіть на рівні Міністерства сільського та лісового господарства наголошують на першій – саме економічній функції фінського лісу).
Самовільних рубок 
майже немає
Щодо самовільних рубок, то така проблема фінським лісівникам майже незрозуміла. Запевняють: якщо й відбувається щось подібне, то в дуже малих масштабах. Самовільно взяти з лісу деревину місцеві фіни можуть хіба для власних потреб. Адже у Фінляндії взагалі неможливо реалізувати крадений ліс – це передбачено на державному рівні. Рекомендації, де і як проводити заготівельні роботи, готують  спеціальні державні або приватні структури. Лісовпорядкування проводиться раз на 10 років, як і в Україні.
Дуже рідко, але все ж бувають випадки, зізнаються фіни, що активісти-природозахисники блокують роботу лісівників. Місцеві зізнаються, що  зазвичай конфлікти вирішуються швидко, бо до лісівників у Фінляндії ставляться з довірою і добре розуміють, що вирубка лісу така ж природна потреба, як і його створення. Бо якщо вже людина навчилася садити ліс штучно, то й повинна дбати про його вчасне забирання при достиганні. Тим більше, що необхідність у деревині у Фінляндії досить висока – окрім різних деревообробних та  меблевих компаній, там працює чимало целюлозних заводів.
Придбати ліс не проблема
Фінляндія – найлісистіша країна Європи. Ліси покривають три чверті території країни, 23 мільйони га площі вкриті лісами.
Менеджер з практичної діяльності Південно-Карельського лісового товариства Пену Петтіл та менеджер з догляду за лісом цієї організації Томас Кахо, розповідають, що розподіл власності лісів (за статистичними даними лісового товариства) досить різний: буває, 160 користувачів володіють загалом 100 га лісу, а трапляється, що 200 га розподілені між 20 користувачами.
Власниками лісів у Фінляндії є ті, кому переважно від 50 років і більше. Самі фіни кажуть, що то для них це не вік. Підтвердженням цьому є вже той факт, що поважного фіна можна зустріти біля ігрових автоматів, у ресторанах, де спеціально для них організовані заходи. Зазвичай фінський пенсіонер уже має житло, машину, все необхідне для життя і при цьому виконав усі кредитні зобов’язання перед державою. Тож може сміливо приділити свою увагу і час тому, що любить. А найбільше фіни, звісно, люблять ліс. Тому просто купують його, якщо лісова ділянка не перейшла у спадок від батьків.
Усі власники лісів об’єднуються у регіональні товариства. Щорічний внесок кожного члена Товариства власників лісів Південної Карелії становить 50 євро. До Південно-Карельського лісового товариства входить 6380 членів. З цих коштів іде фінансування на зарплати, оренду офісів, інші організаційні моменти. Крім того, їхню роботу додатково дотує держава.
Придбати ліс у Фінляндії не проблема. Для зручності всіх охочих стати власником лісової ділянки створено спеціальний сайт. Там – найрізноматніші пропозиції з детальним описом ділянки і насаджень. Купити лісову ділянку може будь-хто, навіть нерезиденти. У вільному продажі ви не знайдете лише тих лісів, які межують із кордоном. Вартість лісової ділянки коливається в межах від  10 до 100 тис. євро, залежно від географічного розміщення, цільового призначення, віку та повноти лісу.
Як господарюють власники лісових 
територій
Якщо ж придбали ліс, маєте належно господарювати. За умови, що у своєму лісі ви не плануєте проводити будівництво, сплати у державну казну будуть незначні. Фактично всі необхідні платежі і податки відбуваються одразу при купівлі. А потім держава… просто не заважає. При цьому ще й повертатиме кошти на основні лісогосподарські заходи, тобто заліснення і догляди.   
Податки доведеться сплатити також при реалізації деревини – 30% з прибутку. Середній запас деревини у фінських лісах становить 300 куб. м у віці 120 років, у 60-річному віці – до 150 куб. м на 1 га. Якщо ж вам захочеться у своєму лісі збудувати дім чи принаймні створити зону рекреації, тоді доведеться змінити цільове призначення лісової ділянки і за це теж доведеться додатково заплатити.
Варто зазначити, що у 1970-х роках кількість та категорія власників лісових територій у Фінляндії суттєво відрізнялася від нинішньої. Це були переважно фермери, які здійснювали господарську діяльність. Вести лісогосподарську діяльність і бути власником лісів у Фінляндії значно легше, ніж займатися сільським господарством. Основні лісоутворюючі породи у фінському лісі – сосна, ялина і береза. Вони наповнюють 97% усіх лісів. Вік стиглості фінської сосни – 80-100 років, ялини – 70, берези – 60. 
Нині власники лісу -  це частіше люди, які проживають у містах. Масова урбанізація створює умови, при яких людина все більше прагне спілкування з природою.
Світлана Думська,
прес-служба Волинського ОУЛМГ.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Дзвоніть, пишіть, заходьте.

Редактор - (03376) 2-11-44
Заступник редактора, зав. відділом соціальних проблем, бухгалтер - 2-19-17
Зав. відділом інформації - 4-06-46
Оголошення, реклама - 2-15-74.
E-mail: manev_gazeta@ukr.net
Адреса: 44600, смт Маневичі, вул. Незалежності, 14.

Люди рідного краю

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua