травня

19

Неділя

Маневицька районна газета "Нова доба"

Офіційні вітання

Останні коментарі

Особливістю села Серники Зарічанського району Рівненщини є те, що більшість його мешканців мають прізвище Полюхович. Зокрема, тут проживають 57 Іванів Івановичів та 46 Василів Васильовичів Полюховичів. Від такої кількості  однофамільців у  селі і виникло  чимало цікавих епізодів його життя   

 

 

 

 Перші Полюховичі

Місцевий вчитель історії Павло Горбачевський розпо­ві­дає, що місцевість, де розташоване село, завжди була прикордонним краєм. Після підписання Люблінської Унії 1569 року ці землі опинились у складі Речі Посполитої і, аби оберігати свої володіння, польська королева Бона прислала до князівства стражника на ім'я Дмитро Полюхович, який отримав тут право на землі. Дмитро приїхав із трьома братами, які допомагали йому в управлінні. Це були перші Полюховичі на цій території.

Тезки і як їх

 розрізняють

До 1976 року дев'яносто відсотків серниківців мало прізвище Полюхович. Але окрім однофамільців, тут було і є донині багато повних тезків. Серед Полюховичів налічувалося 57 Іванів Івановичів та 46 Василів Васильовичів.

Серед списку всіх учнів школи є лише чотири інакших прізвища. Щоб розрізняти своїх вихованців, вчителі дають їм прізвиська на кшталт Полюхович Дмитро І та Полюхович Олександр ІІ. Більшість вчителів, директор школи та шкільна медсестра також мали прізвище Полюхович. Були в школі і вчителі, яких однаково звали. Розрізняли їх за предметами. Наприклад, було дві Марії Миколаївни Полюхович. То до імені однієї додавали прикладку "математичка", до іншої - "фізичка". Предмет, який вела вчителька, вказували також в дужках у відомості про зарплату.

Вуличних сусідів, приміром Василів Васильовичів Полюховичів, розрізняли за прізвиськами. Одного звали Ас, іншого Гуменник, ще одного Рабуха. Так роблять усі мешканці села, інакше їх не розпізнаєш. Деякі гордяться своїм прізвиськом, яке теж має давнє походження. Наприклад, Кашовари. Їхній дід колись був кухарем на службі в армії. Так і повелося. А є чоловік на прізвисько Двойка. Колись у школі він теж мав однофамільця і тезку. Тож одного називали по імені і додавали "перший", а іншого - "другий", а по-народному Двойка.

 Курйозні випадки

  Якось головного бухгалтера сільської ради Марію Іванівну Полюхович ледве не запідозрила у протиправних діях ревізор КРУ. Вчителям Серницької школи та всім своїм працівникам зарплату виплачувала сільська рада, тож і документи про виплату зарплати вела головний бухгалтер. Якось молода ревізор КРУ, яка не відала про особливість села,  приїхала із перевіркою. Переглянувши відомості на зарплату, де було кілька однакових прізвищ з іменем та по батькові, із строгістю запитала у бухгалтера: "Маріє Іванівно, а скільки ж разів ви нараховували собі зарплату?" Звісно, потім ревізору пояснили, в чому справа.

    Листування

Траплялися неприємні моменти, коли поштарки розносили листи не тим людям. Так, одного разу прийшов лист із Канади, на якому були вказані лише село та прізвище з ініціалами. Тож листа занесли не тій людині, хоча вона й мала таке ж ім'я і прізвище. Лише прочитавши лист, його повернули  на пошту. Та останнім часом такі випадки трапляються дуже рідко, адже всі листоноші місцеві і знають на якій вулиці хто живе, і в кого в якій країні є родичі. 

       Свої плюси

 Селяни мають і переваги того, що серед них багато Полюховичів. Ще раніше у селі хотіли закрити відділення Ощадбанку. Однак в сільській раді переконали керівництво банку цього не робити. Головним аргументом послугувало саме те, що "чужі" працівники банку не доб'ються толку з однофамільцями і тезками, оформляючи їм картки з виплати заробітної плати. А працівниці місцевого відділення добре розбираються, кому і скільки нараховувати грошей. Тож відділення працює й донині.

Перевага однофамільців і  в тому, що при одруженні не треба оформляти нові паспорти. У сільській раді просто ставлять штамп "одружена" у паспорті нареченої, а в актовому записі пишуть "однофамільці". Раніше таких пар було чимало. До речі, й самі Полюховичі не завжди знають межі своїх родин.

- На весілля сина з боку нареченої була запрошена наша рідня, - розповідає Тамара Полюхович. - Син дуже здивувався і запитав: "Чому так?" Я пояснила йому наші родинні зв'язки, і він здивовано сказав: "То, виходить, я на своїй сестрі одружився!". Так і є, але на сестричці в четвертому коліні.

Кумедні історії

Історію про двох тезок-однофамільців розповів Володимир Полховський. "У нас в селі жили два Івани Полюховичі, і в обох дружин звали Марія. В одного, на прізвисько Мендель, було два сини, і його дружина була вагітна третьою дитиною. В іншого, по батькові Йосипович, було дві дочки, і так само дружина була вагітна третім немовлям. Йосипович дуже хотів сина, а Мендель - дівчинку. Дружини обох народили дітей майже в один і той же час. Йосипович першим зателефонував у пологовий будинок і запитав: "У вас лежить Полюхович Марія. Скажіть, кого вона народила?". Йому відповіли, що хлопчика. Радості чоловіка не було меж. Тут же скликав друзів, святкує. Як потім з'ясувалося, що то Менделева Марія знову хлопця народила, а Йосиповича - дівчинку. Йосипович, звісно, засмутився. А Менделі зважилися на четверту дитину, і таки народилася в них донька.

Вибори

У селі Серники по-особливому готувалися й до цьогорічних виборів Президента. Щоб не плутатися, хто є хто, члени виборчої комісії, серед яких теж більшість Полюховичів,  на запрошеннях писали прізвиська односельчан і лише потім вручали їх адресатам. Під час першого туру виборів тут не виявили жодного порушення і підрахували голоси лише за 2,5 години. І голосування, і підрахунок голосів минулися без плутанини.

Найважче було підраховувати бюлетені зі списками під час останніх виборів сільського голови та до сільської ради, адже серед кількох кандидатів Іванів Івановичів Полюховичів потрібно було звертати увагу на ім'я, по батькові, адресу та дату народження. Справилися тільки до десятої ранку. Сільським головою вже вп'яте було обрано Володимира Полховського, а до сільської ради, яка налічує 20 депутатів,  увій­шло 15 Полюховичів.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Дзвоніть, пишіть, заходьте.

Редактор - (03376) 2-11-44
Заступник редактора, зав. відділом соціальних проблем, бухгалтер - 2-19-17
Зав. відділом інформації - 4-06-46
Оголошення, реклама - 2-15-74.
E-mail: manev_gazeta@ukr.net
Адреса: 44600, смт Маневичі, вул. Незалежності, 14.

Люди рідного краю

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua