травня

19

Неділя

Маневицька районна газета "Нова доба"

Офіційні вітання

Останні коментарі

Наступного дня після виборів Президента України соцмережі зарясніли повідомленням - голова Маневицької РДА подає у відставку. Приводом для цього стало відеозвернення  Андрія Линдюка до жителів району на своїй ФБ-сторінці, де він озвучив  зроблене за час каденції та повідомив, що піде з посади разом із Петром Порошенком. Про те, що не прозвучало у відеозверненні - плани на майбутнє, набутий досвід, найбільше розчарування та інше - у сьогоднішній розмові із очільником виконавчої влади району.

 

- Андрію Олександровичу, не знаю, чи варто перераховувати зроблене. Це видно неозброєним оком - зміни в освіті, коли про перші класи НУШ на Маневиччині говорили по всій Україні, в медицині - далеко не в кожній районній лі­карні є мамограф, відділення гемодіалізу. Візитними картками району стали європейського рівня ЦНАП,  оновлений районний Будинок культури…  Та й Ви людина мегакомунікабельна - на Вашій ФБ-сторінці чимало інформації. Тому відразу до запитання: як все це вдалося зреалізувати?

- Хотів би спочатку сказати, що якщо людина хоче бачити позитивне, то вона дійсно побачить ці зміни. Якщо ні - то будете чути: "Все погано". Ці чотири роки, вже ось п'ятий, працював на майбутнє, аби район стратегічно рухався у всіх напрямках. Декілька місяців готувався до призначення на цю посаду, вивчав район, оцінював, планував. Вдалось сформувати команду однодумців, які професійно виконували свою роботу. Ми бралися за проекти, які інші вважали нереальними. Набивали шишки, дискутували, започатковували нове.

- А чи всі бажали цього нового?

- Дійсно, є ще у деяких людей позиція - навіщо нам нове? Це ж треба змінюватись, ламати старі стереотипи, це треба працювати по-новому, віддаватись справі. Значно легше жити по-старому, щоб була можливість когось звинувачувати, що щось не так. І дуже часто переконувався, біль­шість хоче змін, але точно не бажає змінюватись!

- Якщо говорити про масштабні проекти, то Ви, мабуть, не раз чули: "Це нереально!"?

- Коли два роки тому готували Програму розвитку освіти району і я сказав, що можна не обмежуватись у коштах, мене, можливо, вважали диваком. І коли для розвитку освіти на чотири роки запланували залучити 40 млн грн, то дехто просто сміявся. Та ця Програма виконується. І в школах нові шкільні автобуси, комп'ютери, сучасне обладнання та меблі, і батьки вже звикли, що на ремонт школи  не треба здавати гроші.

А коли готували проект "Дороги, що з'єднують польські та українські кордони" на конкурс проектів в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна, що фінансується Європейським Союзом, то і серед жителів району і в області довелось чути скептичне: "Ну-ну, побачимо, як ви виграєте..."  А проект став переможцем конкурсу і для нашого району вже є кошти в сумі 1,4 млн євро в бюджеті ЄС.

- Серед зреалізованого багато того, що не на видноколі…

- Так, є чимало зробленого, яке мало хто помітить. Вже рік як розроблено схему планування району, на Волині це зробили лише чотири райони. Підтримуємо демобілізованих, згідно із районною Програмою є доплати сім'ям зниклих безвісти військовослужбовців, запровадили компенсації за проїзд членам сімей загиблих, встановлено доплату матері Героя України, який віддав своє життя на сході країни. Це були не одноразові акції, коли зібрали допомогу і поїхали на схід. Я не буду головою РДА, а люди отримуватимуть ці кошти. Також всі сім'ї загиблих, які потребували покращення житлових умов, отримали відповідну допомогу.

В Маневичах відкрито чудовий інклюзивно-ресурсний центр, і, аби діти з інвалідністю могли добиратись до нього з усіх сіл району, передбачено батькам компенсацію за проїзд. Громадські організації мають фінансування з районного бюджету, та ж "Довіра" чи ще раніше створений при терцентрі Університет третього віку можуть сміливо планувати свою роботу.

- Серед головних досягнень, вочевидь, і те, що на Маневиччині ми не бачимо "марсіанських" краєвидів, як на сусідній Рівненщині?

- Так, дуже радий, що ми не допустили того, що мають наші сусіди з Рівненщини. За півроку неймовірними зусиллями нам вдалось зупинити цей процес. З районного бюджету були виділені кошти, оперативно  вирішувались нагальні питання з нацгвардійцями і нині тісно співпрацюємо із силовиками та лісовою охороною.

- Тоді довелось почути чимало чуток про "кришування" видобутку бурштину, та й за словами пліткарів Ви самі мали не одну мотопомпу…

- За цей час пліток було чимало. Ще озвучуються чималі суми відкатів від проведення ремонтів районних закладів і навіть реконструкції фонтану на площі перед РБК і т. п. Я не міг зрозуміти, чому виникають ці плітки, аж поки напряму не спитав одного чоловіка: "Чому ти думаєш, що всі при владі крадуть"? Він відповів: "Бо якби я був на твоєму місці, то я б точно крав…". На щастя, мені вдалось сформувати команду керівників, які мають інше мислення і інші життєві пріоритети. А тому, хто розповсюджує всякі плітки, а особливо тим хто вірить в Бога, хочу нагадати: "Оббріхувати ближнього, передавати про когось плітки - це гріх!". Хоч, на жаль, для багатьох пліткувати стало нормою життя.

- У відеозвіті Ви говорили і про те, чого не вдалось зробити. Називалась проблема виділення ділянок для заготівлі сировини ДП "Волиньторф", хоч  це, як Ви вказали, і не у ваших повноваженнях. А ще що?

- Та є чимало того, над чим почали працювати і що ще не завершено. Зокрема, не збудовані лікарські амбулаторії за кошти Світового банку, проте почали будуватись за кошти державного бюджету. Не достатньо придбано обладнання для лікарні, хоча над цим постій­но працювали. Не забезпечили достойного  фінансування програми під­тримки ОСББ, хоча вже на цей рік  є серйозне напрацювання, головне - завершити розпочаті проекти. Перевізники не бажають обслуговувати нерентабельні маршрути, а тому ряд сіл залишаються без нормального сполучення із райцентром. Тому півтора року тому почали готувати відповідні рішення районної ради і вже маємо виділені кошти для придбання двох автобусів для КП "Маневицький райсількомунгосп". Отже, за певний час це питання буде вирішено. Більше того, маємо напрацювання, щоб комунальним транспортом пільгові категорії, діти і пенсіонери їздили в Маневичі безкоштовно.

Маємо ряд проблем, за які відповідає селищна влада і які не зрушились з місця. Не налагоджено нормального водозабезпечення у райцентрі, не відремонтовано маневицький стадіон, не вирішено питання забезпечення ділянками під забудову, не затверджено змін до генерального плану Маневич, не розпочато роботу із нового будівництва очисних споруд та каналізування.

Дуже жалкую, що не вдалось згуртувати людей, об'єднати в єдиному прагненні змінити життя на краще. Щоб не перекладали вирішення місцевих проблем на Президента, а робили самі перші кроки, прагнучи позитивних змін.

- На жаль,  ті, хто не хоче ніяких змін, не докладає зусиль для покращення, є в усій Україні…

- Так, але я не кажу за всю Україну, відповідаю за район, а отже за його жителів.

- Кожен період життя дає свій досвід. А який досвід здобули Ви на посаді голови райдержадміністрації?

- Навчився і зрозумів багато чого. Це була нова для мене справа. Я мав теоретичні знання, наукове підґрунтя, а ще - велике бажання зробити багато чого доброго для земляків. Викладаючи студентам ідеальні моделі мікроекономіки, я вважав що теорію легко буде втілити в життя, що добрі рішення мають підтримати усі і об'єднатись у втіленні їх у життя. Та це не так.  Чимало часу доводилось витрачати, аби переконати людей в тому, що це для їхнього ж блага. Я почув чимало образ, необґрунтованих звинувачень і дуже рідко хто вибачався, коли переконувався, що був неправий. Визнаю, що ідеалістично ставився до людей, нині оцінюю їх вже по-іншому.

Багато чого навчився в системі влади, зміцнів як керівник, став по-іншому дивитись на світ, більш реалістично.

- А  взагалі чи не жалкуєте, що погодились на посаду голови райдержадміністрації?

- Ні, бо бачу результати командної роботи, реальні зміни на краще. Хоча, не буду кривити душею, згадуючи скільки бруду, негативу було вилито, як страждали від цього мої рідні, виникає думка "Чи треба було це все?"

- Йдучи на цю посаду, Ви знали, що працюватимете в обмежених часових рамках - термін президенства Петра Порошенка - отож, вочевидь, планували,  чим займатиметесь далі?

- Як я й вказав у відеозверненні, моя каденція роботи на посаді голови РДА завершиться в останній день роботи Президента, до цього ж часу працюватиму так же сумлінно. Заяву на звільнення розглядатиме Кабінет Міністрів і новий Президент, це можуть бути і дні, і тижні. Остаточне рішення, що робитиму далі, прийму в останній день роботи.

- А якщо Вам запропонують залишитись на посаді, Ви погодитесь?

- Не уявляю, які б це мали бути аргументи і ким озвучені, щоб погодився залишитись працювати на посаді голови РДА.

- Андрію Олександровичу, маючи такий практичний досвід, докторську дисертацію не збираєтесь писати?

- Від науки трошки відійшов, хоч при прийнятті рішень часто використовував попередній досвід. Чи буду працювати над докторською дисертацією час покаже, а от науково-публіцистичну книгу в майбутньому планую написати. До речі, за книжкові видання. За ці роки ми активно підтримували місцевих авторів. А на сьогодні в розробці книга про Маневицький район, і є ще чудовий задум - аби побачило світ видання про Миколу Остапця над яким працює Наталія Степанюк.

- А як щодо особистого життя, адже Ви жили лише роботою?

- Ну от і особистому нарешті приділю час (посміхається - авт.).

- Яке у Вас нині найбільше бажання?

- Аби в районі продовжувались усі добрі починання. І було зроблено ще більше - щоб перші класи НУШ на 1 вересня були ще кращі, проводилось ще більше ремонтів, щоб кожна середня школа отримала ресурсну кімнату, а ІРЦ було розширено. Щоб були завершені всі проекти, над якими розпочато роботу: добудовано амбулаторії в Прилісному, Троянівці і збудовано в Красноволі; успішно було дореалізовано Європейський проект і відремонтовано ті дороги, які вже пройшли всі погодження; щоб у 4-ох школах, так як вже погоджено Волинською ОДА було обладнано санвузли; було придбано томограф для лікарні і кожен сімейний лікар отримав те, що заплановано згідно із медичною реформою. Хотів би, щоб таки було сформовано єдиний серед усіх райцентрів відкритий простір при наданні послуг ДРАЦС і  у великих селах були відкриті філії районного ЦНАПу. Бажаю, аби так само у новому форматі відзначались державні свята, ще масштабніше пройшли започатковані міжнародні фестивалі "Волинський зорепад", "Поліський водограй", фестиваль-конкурс гітаристів, чисельнішим став велопробіг "Один світ - одна мрія", було так само чимало дитячих усмі­шок під час районних свят "Сонячні долоньки" і "У гостях у ялинки". Щоб ще більше людей зібрав День подяки…

Відразу ж скажу, в якому б статусі я б не був, на якій посаді, та буду контролювати, щоб все продовжувалося, буду дуже конструктивним опозиціонером і якщо будуть добрі справи, то точно буду про це писати і казати.

А якщо загалом, то дуже хочеться, щоб ми перемогли у війні з Росією, щоб українці нарешті стали щирими і правдивими патріотами України. Щоб ми перестали бути заздрісними,  раділи від успіхів знайомих і сусідів. Щоб більше посміхались!

- Дуже сподіваюся, що все це збудеться.  Дякую за розмову.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Дзвоніть, пишіть, заходьте.

Редактор - (03376) 2-11-44
Заступник редактора, зав. відділом соціальних проблем, бухгалтер - 2-19-17
Зав. відділом інформації - 4-06-46
Оголошення, реклама - 2-15-74.
E-mail: manev_gazeta@ukr.net
Адреса: 44600, смт Маневичі, вул. Незалежності, 14.

Люди рідного краю

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua